Bulharsko (Република България – Bulharská republika) je štát v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove, z ktorého zaberá 22%. Krajina susedí na severe s Rumunskom, na západe so Srbskom a Macedónskom, na juhu s Gréckom a na juhovýchode s Tureckom. Východnú hranicu tvorí Čierne more. V krajine žije takmer 8 miliónov obyvateľov, ich úradným jazykom je bulharčina a hlavným mestom Sofia. Oficiálna mena je bulharský lev (1€ je cca 2 levy).

Táto krajina je medzi dovolenkármi obľúbená najmä z dôvodu cenovej dostupnosti. Bulharsko je skrátka jednou z tých najlacnejších dovolenkových destinácií na svete. Krajina ale neponúka len lacnú dovolenku. Nájdete tu omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Oplatí sa navštíviť

Bulharsko - mestečko Balčik

Rozprávkový domček v Balčiku

Varna je najväčším bulharským prístavným mestom. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je pravoslávna katedrála so vzácnymi nástennými maľbami. Ďalej tu môžete nájsť aj divadlo či Delfinárium. Jadro malebného mestečka Nesebar je zaradené do zoznamu pamiatok UNESCO vďaka svojim stredovekým stavbám a antickým pamiatkam. Mesto sa pýši tiež veterným mlynom a tureckými kúpeľmi. Sozopol je rybárska dedinka, v ktorej okrem utešených domčekov z 19.storočia sídli tiež archeologické múzeum s úžasnou zbierkou gréckych váz. Slnečné pobrežie ponúka čistú piesočnú pláž, ktorá sa tiahne v dĺžke 8km. Súčasťou tohto prímorského letoviska sú aj obchodné centrá, letné divadlo a množstvo reštaurácií, kde sa usporadúvajú folklórne programy.  Primorsko by sme mohli označiť ako ideálnu destináciu pre rodinné dovolenky. Pre kúpanie či opaľovanie máte na výber rušnejšiu severnú alebo naopak pokojnú južnú pláž. K letovisku prináleží niekoľko obchodov, reštaurácií aj diskoték. Ak ste ešte neboli v Balčiku, treba to zmeniť. Toto najstaršie mesto na pobreží Čierneho mora je vybudované na pieskových terasách. Známou pamiatkou mesta je krásna botanická záhrada.

Bulharsko dokáže svojim návštevníkom pripraviť množstvo zaujímavých prekvapení a mätúcich situácií. Bulhari totižto pritakávajú hlavou naopak, než ako sme zvyknutí my. Pokiaľ Vám prikývnu hlavou, myslia tým NIE. Keď hlavou pokrútia na strany, tak s Vami súhlasia. Ďalšou zaujímavosťou je, že jedine v Bulharsku sa vyskytuje mikroorganizmus nazvaný Lactobacillus bulgaricus, vďaka ktorému si tu môžete vychutnať nezameniteľnú chuť Bulharského jogurtu.

Pri návšteve Bulharska nemusíte dlho premýšľať, aký suvenír priniesť z dovolenky svojim blízkym. Jednoznačne sa tu oplatí kúpiť ručne maľovanú bulharskú keramiku, šatky hýriace rôznymi farbami či strieborné šperky. Tunajší obyvatelia sú pyšní na svoje vlnené prikrývky a maľované ikony. Ženy určite poteší kozmetika Rose of Bulgaria – kvalitné výrobky z ružového oleja.