Chorvátsko (oficiálny názov Republika Hrvatska) je stredoeurópsky štát na brehu Jadranského mora. Rozprestiera sa od východných okrajov Álp na severe až po Panónsku nížinu na východe. V tejto krajine žije takmer 5 miliónov obyvateľov, ich úradným jazykom je chorvátčina a hlavným mestom Záhreb. Platí sa tu kunami (1€ je približne 7kún).

Chorvátsko je nádherná krajina ako stvorená na letnú dovolenku. Je ideálnym kompromisom medzi dostupnosťou, kvalitou ubytovania, služieb a prostredím. Relaxovanie v čarokrásnej prírode si tu môžete užívať plnými dúškami a budete sa sem chcieť vracať znova a znova. Nachádza sa tu viacero národných parkov, ktoré sa v lete určite oplatí navštíviť. Najznámejším a najkrajším z nich je NP Plitvické jazerá, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Situovaný je popri hlavnom cestnom spojení Záhrebu s Dalmáciou. Zážitok z dovolenky vám tu určite poskytne pohľad na 16 jazier vzájomne previazaných vodopádmi. Taktiež je tu národný park Krka, ktorý sa tiež oplatí navštíviť. Nájdete v ňom hlboké kaňony vrezané do vápencovej roviny a samozrejme aj jazerá.

Makarská riviéra a pobrežie Jadranu

Chorvátsko - Makarská riviéra

Pohľad na Makarskú riviéru v noci

Svojou krásou si Vás tiež podmaní aj Makarská riviéra. Každý kúsok z nej ponúka niečo magické a nezabudnuteľné. Kilometre bielych kamienkových pláží obklopené hustými borovicovými lesmi pri krištáľovo čistom mori sú dôvody, ktoré turistov lákajú znovu a znovu už desaťročia. Zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť: Baška Voda, Podgora, Tučepi, Gradac či romantický Drvenik.

Dovolenku v Chorvátsku si môžete vychutnávať na jednom z ostrovov, ktoré lemujú pobrežie Jadranu. Tvoria ho obľúbené letné destinácie ako Krk, Brač, Hvar, či Pag. Ubytovanie v tomto dovolenkovom raji najčastejšie poskytujú apartmány popri hlavných mestských ťahoch či na okraji pláže. Na jadranskom pobreží je tiež viacero špecializovaných nudistických kempingov s dlhou tradíciou. Okrem pláží v blízkosti hotelov a kempov sa zvyčajne nachádzajú oddelené pláže pre nudistov. Väčšina hotelov vyššej kategórie má nočné kluby a významné turistické miesta majú aj disco kluby. V lete sa pravidelne organizujú tanečné podujatia pod holým nebom s tradičnou chorvátskou hudbou.

Cestou za letnou dovolenkou v Chorvátsku nezabudnite určite navštíviť Dubrovník. Toto starobylé a historické mesto s prístavom leží na južnom cípe Dalmácie. Vyniká masívnymi hradbami v dĺžke 1940 metrov a ich súčasťou sú aj mohutné valcové veže. Prekrásny panoramatický výhľad na mesto je z hory Srđ týčiaci sa nad ním.