Cyprus (v gréčtine Kypros Κυπρος; a v turečtine Kıbrıs) je ostrov v Stredozemnom mori ležiaci 113km južne od Turecka a 120km západne od sýrskeho pobrežia. Je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a jeho najvyšší vrch Olympus dosahuje 1952 m.n.m.

Ostrov je politicky rozdelený na Cyperskú republiku (Κυπριακή Δημοκρατία) a Severocyperskú tureckú republiku – štát, ktorý medzinárodne uznáva iba Turecko. Cyprus je členom Európskej únie, oficiálnou menou je Euro a úradnými jazykmi sú gréčtina a turečtina. Krajina má približne 800 tisíc obyvateľov a jej hlavným mestom je Nikózia uprostred ostrova.

Cyprus je ideálnym miestom pre letnú dovolenku ako pre dobrodružných cestovateľov, tak aj pre turistov, ktorí majú radi pohodlie, oddych a relax. Jedlo a tradičné cyperské víno sú naozaj vynikajúce. Ostrov ponúka množstvo aktivít, pri ktorých si odpočiniete aj spoznáte veľa nového a vzrušujúceho. Nájdete tu tiež romantickú atmosféru v malých dedinkách uprostred tajomných hôr alebo reštaurácie priamo pri mori, v ktorých sa budete môcť započúvať do šumenia vĺn. Zrejme aj vďaka prekrásnemu prostrediu sem cestuje čoraz viac zamilovaných párov, aby tu uzavreli manželstvo či strávili svoje medové týždne.

Môžete sa tu prechádzať po horách a horských lúkach uprostred nádhernej, nepoškvrnenej prírody a pozorovať pri tom rôzne rastliny aj živočíchy. Cyperská republika vytvorila na svojom území aj nespočetne veľa turistických a cyklistických trás rôznych dĺžok. Na útesoch nájdete nádherné vyhliadky na more aj okolie.

Nikózia

Cyprus - hlavné mesto Nikózia

Nikózia – posledné rozdelené hlavné mesto v Európe

Toto obchodné centrum je zároveň aj sídlom vlády. V meste žije niečo málo cez 310 tisíc obyvateľov, z toho v gréckej časti okolo 50tisíc, v tureckej približne 85tisíc a s aglomeráciou až 225 tisíc obyvateľov. Po páde Berlínskeho múru je Nikózia jediné rozdelené hlavné mesto na svete (k rozdeleniu došlo v r.1974). V tomto meste sídli Cyperská univerzita. V minulosti bol ostrov pod vplyvom kresťanstva aj islamu a dodnes sa zachovala napríklad mešita Selimiya (v tureckej časti), ktorá vznikla prestavbou gotickej katedrály. V rozdelenom centre mesta sú pozostatky stredovekých hradieb. Cyprus bol dlho križovatkou medzi Európou, Áziou a Afrikou a stále v ňom poznať stopy po sebe nasledujúcich civilizácií – rímske divadlá a vily, byzantské chrámy a kláštory, križiacke hrady či prehistorické obydlia.

Vstupnou bránou ostrova je označovaná Larnaca, v ktorej sa nachádza najstarší kostolík na ostrove. Určite Vás zaujme aj pohorie Trodos, ktoré kvôli vysokému výskytu vodných spádov nazývajú aj krajinkou vodopádov.

Cyprus je známy ako ostrov bohyne lásky a krásy Afrodity, ktorá sa tu podľa legendy narodila. Symbolom ostrova je muflón.