Grécko (Grécka republika, gr. Ελλάδα-Ellada) je štát ležiaci v južnej Európe na juhu Balkánskeho polostrova rozprestierajúci sa aj na Peloponézskom polostrove, na ostrove Kréta a v Malej Ázii. Táto krajina hraničí na severe s Albánskom, Macedónskom a Bulharskom a na východe s Tureckom. Medzi Gréckom a Tureckom leží Egejské more, zo západu krajinu obklopuje Iónske more a z juhu Stredozemné more. Celkovo tu žije 11 miliónov obyvateľov, z toho až 40 percent obýva hlavné mesto Atény. Oficiálnou menou je Euro a jazykom gréčtina.

Letná dovolenka v Grécku je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto sem zavíta. Krajina je plná jedinečných prírodných krás popretkávaná čarovnou atmosférou dávnych mýtov a bohatá na históriu. Priemerne je tu slnečno až 250 dní v roku, čo z Grécka robí ideálnu letnú destináciu. Celkovo sa v okolí nachádza až 2000 ostrovov, z toho iba 170 je trvalo obývaných. Zvyšné sú buď chránené zákonmi alebo čakajú na svojich budúcich obyvateľov, ktorí sa tu s láskou usadia.

Ostrovy a pláže

Grécko - priezračné more, zátoka

Priezračné more v gréckych zátokách

Biely piesok, priezračne čistá voda, termálne pramene, nádherná prírodná scenéria. To sú grécke pláže. Na ostrove Zakynthos sa nachádza najfotografovanejšia grécka pláž menom nazvaná Navagio. V roku 1980 tu stroskotala pirátska loď, čím ju nechtiac preslávila. Jedinou možnosťou, ako sa sem dostať je loď, pretože pláž obklopujú útesy. Žiarivo bielemu piesku dodáva tajuplný nádych dnes už hrdzavý vrak stroskotanej lode. Na ostrove Rhodos na pláži Prasonisi si môžete vychutnať hneď dve moria – Stredozemné a Egejské. Juh ostrova je ako stvorený pre milovníkov windsurfingu a kitingu, vietor tu totižto fúka od skorého rána do neskorého večera. Na tomto ostrove tiež nájdete záliv sv. Pavla s plážami, ktoré sú dokonalé pre romantické kúpanie či nevinné leňošenie. Ostrov Kréta ponúka pláž Elafonisi, ktorá je považovaná za najkrajšiu v celom Grécku. Piesok tu má romantický ružový nádych a plytké more hýri všetkými odtieňmi modrej. Cez širokú piesočnatú časť pláže sa môžete prebrodiť až ku maličkému Ostrovu pirátov. Neďaleko tiež stojí taverna s vyhliadkou na celý záliv a neodolateľným, jednoduchým, no geniálnym gréckym jedlom. Na ostrove Korfu si určite už na prvý pohľad zamilujete pláž Paleokastrica. Nedotknutá panenská príroda, zelenomodrá voda, idylické zákutia medzi vysokými útesmi (častokrát prístupné len menšou loďkou!). Na loďke tu môžete zaveslovať až do skalnej jaskyne Modré oko. Na ostrove Lesbos nájdete skamenený prales starý 20 miliónov rokov. Tento ostrov je často vyhľadávanou destináciou párov s lesbickou orientáciou.

Na dovolenke v Grécku nezabudnite ochutnať výnimočne slanú príchuť syru feta – tento grécky národný syr datuje svoj vznik až do čias Homéra. Najznámejším alkoholickým nápojom je Metaxa vyrábaná podľa prísne stráženej a tajnej receptúry. Z dovolenky si domov určite prineste typickú grécku pochúťku nazývanú chalva (Salonikos) vyrábanú z pomletého sezamu, ktorá Vám ešte dlho môže pripomínať jedinečnú atmosféru Grécka.