Španielsko (Španielske kráľovstvo) leží v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Z juhu a východu ho obmýva Stredozemné more, na severe a západe Atlantický oceán. K územiu Španielska patria aj Baleárske a Kanárske ostrovy. S plochou takmer 506 tisíc km2 je Španielsko druhou najväčšou krajinou v západnej Európy a EÚ. Hlavným a zároveň najväčším mestom je Madrid – leží presne v strede krajiny, absolútne presným stredom Španielska je miesto Puerta del Sol. Oficiálnou menou je Euro a žije tu 46 miliónov obyvateľov.

Neodlučiteľnou časťou Španielska sú jeho nádherné pláže, ktoré sú v letoviskách doplnené o promenády alebo sú ohraničené hotelmi. Na každej väčšej a hlavnej pláži nájdete samozrejmé vybavenie, a to sprchu a toalety (miestnymi nazývané aseos alebo baňos). Nie je prekvapujúce, že na veľkých plážach sa za prenájom lehátok a slnečníkov platí poplatok. Môžete si tu ale tiež zakúpiť ďalšie služby, ako napríklad lekcie vodných športov – windsurfing, potápanie, vodné lyže. Kúpanie alebo opaľovanie „hore bez“ na španielskych plážach je zvyčajne tolerované, pre nudistov sú ale špeciálne vyhradené a označené pláže.

Costa Brava

Španielsko - Costa Brava, piesok, pláž

Nádherná piesková pláž

Pobrežie Španielska ale netvoria len veľké pláže. Pre tých, čo obľubujú súkromie a romantiku sú tu aj menšie pláže. Veľa sa ich nachádza hlavne na pobreží najznámejšieho letoviska Costa Brava. Tieto pláže bývajú prístupné iba pešo alebo loďkou. Vďaka svojej polohe na severe krajiny je Costa Brava obľúbená aj pre svoju ľahkú dostupnosť. Kamienkové pláže, ktoré obklopuje členité skalnaté pobrežie, sa v polovici menia na piesočnaté.

Andalúzia

Španielsko - Magala, Picassovo múzeum

Múzeum Pabla Picassa

Slnečná oblasť menom Andalúzia sa teší veľkej obľube turistov, láka na 300 slnečných dní v roku. Ak máte radi historické miesta, určite navštívte Malagu. Milovníci umenia vedia, že je to rodisko významného umelca a maliara Pabla Picassa. Nájdete tu preto Picassovo múzeum so stálou výstavou jeho diel. Za príjemnou vychádzkou sa môžete vybrať na pevnosť Alcazaba.

 

Ibiza

Španielsko - Ibiza, pláž

Pláž na Ibize

Ostrov Ibiza alebo biely ostrov lásky, je ďalším zo súostrovia Baleár, ktorý sa nachádza v západnej časti Stredozemného mora. Nájdete tu príjemnú stredomorskú klímu, panenskú prírodu, nádherné piesočnaté pláže obklopené borovicovými a píniovými hájmi s priateľskou atmosférou. Ibiza je predovšetkým ostrov zábavy, vlastní najväčšie diskotéky v Európe. Preto tu za dovolenkou mieria prevažne mladí ľudia. Metropolou ostrova je historické mesto Eivissa, ktoré je plné barov a reštaurácií, originálnych kaviarní, butikov, galérií a elegantných obchodíkov. Prechádzať sa môžete úzkymi romantickými uličkami. Dominantou mesta Eivissa je stredoveká pevnosť Dalt Villa. Ibiza nás okúzli skalami, píniovými lesmi s terasovými políčkami, palmami či olivovníkmi.

Mallorca

Španielsko - Mallorca, podvečer

Palma de Mallorca podvečer

Najväčší z Baleárskych ostrovov Mallorca leží na východ od španielskej pevniny. Na rozdiel od Ibizy, ktorá je preslávená svojimi letnými večierkami pre zlatú mládež Európy, je miestom kontrastov – každý si nájde svoje. Hlavné mesto ostrova Palma de Mallorca je historické miesto s úzkymi uličkami, romantickými prístavom a bohatým spoločenským životom. Má svoje vlastné trhy, sviatky a nezameniteľný životný rytmus.

Zaujímavosťou je, že Barcelona má svoj vlastný valentínsky sviatok – na deň svätého Juraja (23. apríl). Zvykom je vymeniť si ružu a knihu s milovanou osobou – ruža symbolizuje lásku a kniha večnosť.

Španielsko je jediná krajina v Európe, kde sa pestujú banány. Tie si tu budete môcť dať kedykoľvek a kdekoľvek. Ak však budete chcieť ísť na obed o pol dvanástej, rovno na to zabudnite. Obed sa totižto podáva okolo druhej až tretej hodiny poobede a večera až o deviatej-desiatej večer.