Taliansko (oficiálny názov Repubblica Italiana) je štát ležiaci v južnej Európe na Apeninskom polostrove. Na taliansko-francúzskej hranici v Alpách leží najvyšší vrch Európy – Mont Blanc (4810 m.n.m.). Rozsiahle rovinaté územie, Pádska nížina, sa tiahne v dĺžke 650km od severu a západu Álp až na juh do Apenín a Jadranského mora. Krajina má vyše 60 miliónov obyvateľov, ich úradným jazykom je taliančina a hlavným mestom Rím. Oficiálnou menou je Euro.

Milovníci pamiatok si na dovolenke v Taliansku prídu na svoje. Nachádza sa tu veľa zaujímavých lokalít, medzi ktoré patrí napríklad aj Rím, Pisa, Miláno, Turín, Janov či Neapol. V Taliansku môžete takmer na každom kroku nájsť uličky plné malých kaviarní, ukričaných domácich aj prekvapených turistov, ktorí sem prišli obdivovať prostredie a iný životný štýl.

Rím

Taliansko - Koloseum v Ríme

Ruiny veľkolepého Kolosea v Ríme

Rím ponúka nekonečné množstvo historických pamiatok, monumentálnych stavieb aj múzeí. Najnavštevovanejšie z nich sú Koloseum (ruiny amfiteátra), Anjelský hrad či Pantheon (najzachovalejšia antická budova). Najjedinečnejšou zaujímavosťou Ríma je, že uprostred neho sa nachádza najmenší štát sveta – Vatikán. Obývajú ho zväčša kňazi a príslušníci osobnej stráže pápeža, ktorý je hlavou štátu aj Katolíckej cirkvi. Územie Vatikánu zahrňuje Svätopeterské námestie, baziliku sv. Petra,  Apoštolský palác, priľahlé záhrady a Vatikánske múzeá (najväčší komplex umeleckých zbierok na svete). Súčasťou Apoštolského paláca je Sixtínska kaplnka, kde Michelangelove fresky dýchajú úžasnou históriou.

Benátky

Taliansko - Benátky, mesto na vode

Gondoly na vode v Benátkach

Celosvetovú atrakciu a nezabudnuteľný zážitok z letnej dovolenky Vám určite dopraje mesto na vode – Benátky. Mesto križujú vodné kanály plné motorových člnov a typických gondol, ktoré sú tu nie len dopravným prostriedkom, ale aj nepísaným znakom mesta. Dopravovať sa inak, ako loďou alebo pešo po úzkych chodníkoch, je v tomto meste nemožné. Ak už však nemáte silu nalej obdivovať mesto „po vlastných“, môžete sa nechať zviesť vodnými taxíkmi. Pripravte sa však na to, že zaplatíte viac eur, ako by ste čakali – tunajšie taxíky patria totižto medzi najdrahšie v Európe.

Sicília

Taliansko - ostrov Sicília

Čarovná Sicília – najväčší ostrov Talianska

Najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a zároveň južnou pýchou Talianska je Sicília. Symbolom tohto ostrova je stále aktívna sopka Etna, ktorá sa týči do výšky 3340 metrov. Z jej lávy bolo znovu vybudované priľahlé mesto Catánia, ktoré dnes možno označiť za najmodernejšie mesto Sicílie. Svetovým unikátom tohto mesta sú jeho pláže – piesok je tu čierny. Je to spôsobené práve polohou pod sopkou Etna a jej aktivitou.

V okolí ostrova sú roztrúsené ďalšie, menšie ostrovy. Medzi najvýznamnejšie z nich patria Liparské ostrovy, Pantelleria, Egadské či Pelagické ostrovy.

 

Ak ste si tento rok ešte nevybrali dovolenkovú destináciu, máte dobrodružnú povahu a radi obdivujete pamiatky, tak určite navštívte Taliansko. Ponúka neuveriteľné množstvo romantických zálivov, dramatických skalnatých útesov ale aj nádherných pláži s bielym pieskom a krištáľovo čistým morom, ktoré často dokážu konkurovať i Karibiku.