Turecko (Turecká republika) je európska a zároveň aj ázijská krajina, jej prevažná časť však patrí k Ázii. Najvyšší vrch s výškou 5135 m.n.m. je stratovulkán Ararat nachádzajúci sa vo východnom Turecku – v súčasnosti je neaktívny, zohráva však úlohu v kresťanskej tradícií (ale aj v judaizme a islame), pretože podľa knihy Genezis práve tu na úpätí Araratu pristál Noe s jeho archou po potopách. V Turecku žije takmer 75 miliónov obyvateľov, ich hlavným mestom je Ankara (Alexander Veľký preťal gordický uzol v jej blízkosti) a úradným jazykom je turečtina. Platí sa tu Tureckou lírou (1€ = približne 3 turecké líry).

Turecku skutočne nechýba bohatá história, zaujímavá kultúra a predovšetkým skvelá kuchyňa – tá patrí medzi najsvojráznejšie na svete (jedlá ako kebab, baklava či turecký med „lokum“ by sme bez nich nepoznali). Táto krajina má kúzelné čaro, každý človek si v nej nájde to svoje pravé orechové. Milovníci histórie si určite nebudú vedieť vynachváliť pozostatky prastarých civilizácií, turisti zase stovky horských udržiavaných cestičiek, športovec si zamiluje divoké rieky obklopené nedotknutou prírodou.

Alanya

Turecko - Alanya, hradby

Výhľad na more z pevnosti Kale

Alanya je mesto, ktoré preslávila pirátska história. Z Červenej veže pevnosti Kale je úžasný výhľad na more aj mestečko samotné – tento pohľad na Vám však naskytne až po vyšliapaní 78 schodov. Z neďalekého rybárskeho prístavu môžete pokračovať plavbou na prehliadku vodopádu Manavgat. Dych Vám vezme aj najznámejšia Kleopatrina pláž – podľa legendy dal na ňu sám Marcus Antonius doviezť piesok až z Egyptu, aby sa tu Kleopatra cítila ako doma.

Istanbul

Turecko - Istanbul, múzeum

Haghia Sofia v noci

Mesto Istanbul spája dva kontinenty a môže sa pýšiť naozaj rozmanitou históriou. Často krát je dokonca označovaný ako Nový Rím. V historickom centre mesta nájdete mešitu názvom Haghia Sofia (alebo Chrám Božej Múdrosti) – patrí medzi najznámejšie sakrálne stavby sveta, momentálne je to múzeum. Slávne trójske vojny sa odohrávali v západnom Turecku, repliku trójskeho koňa si môžete pozrieť práve v Istanbulskom múzeu. Na nákupy sa dá zájsť do niekoľkých bazárov, z nich najväčší je Capali Carsi – ale pozor, pôsobí dojmom bludiska! Posledná zastávka slávneho vlaku Orient Express, ktorý išiel z Paríža do Konštantínopolu a sedela v ňom aj slávna spisovateľka detektívok Agatha Christie, bola práve v Istanbule.

Side

Turecko - Side, Apollonov chrám

Symbolický Apollonov chrám

Obľúbeným letným letoviskom je aj Side. Jeho príťažlivosť spočíva v kombinácií krásnych pláži a rímskych pamiatok, medzi ktoré jednoznačne patrí aj Apollonov chrám – ten je dodnes označovaný za symbol Side. Najvýraznejšou budovou je však nepochybne Antické divadlo. Pri vstupe do mesta zo severu smerom k polostrovu sa prechádza tesne v blízkosti stavby, ktorej pokračujúce hradby pretínajú mesto. Veľké divadlo je orientačným bodom každého, kto sa prechádza po rozľahlom archeologickom areáli. Táto budova je neobyčajne zachovalá a jej kapacita je až neuveriteľných 15tisíc hostí. Neváhajte toto divadlo navštíviť – miesto pre jeho obdivovanie sa Vám isto ujde!

Belek

V mestečku Belek pláže z bieleho piesku nemusíte dlho hľadať, miestami sa rozliehajú na dĺžke aj 60-70 metrov. Oplatí sa sem prísť predovšetkým kvôli hotelom s vysoko kvalitnými službami a upravenými záhradami. Hotelové komplexy sú postavené blízko od pláži, čiže možnosť zavítať na ne je umožnená prakticky nonstop. Každý jeden z hotelov je navrhnutý vo svojskom štýle, niektoré sú romantické, pôvabné a iné moderné, presklené.

Turecko - tradičné koberce

Tradičné ručne zhotovené koberce

A čo priniesť známym z dovolenky v Turecku? Jednou z možností sú koráliky Nazar Boncugu – tradičné modré turecké talizmany. Verí sa, že Vás ochránia pred pohľadmi neprajníkov, preto vyzerajú ako oko pozerajúce sa naspäť priamo na dotyčnú osobu. Koráliky tiež odrážajú akúkoľvek negatívnu energiu. Vašu domácnosť ozvláštnia a rozžiaria turecké koberce (hali), ktoré sa zhotovujú ručne, výhradne ženami a viažu sa postupne uzlík po uzlíku. Ich charakteristickým znakom je symetrický uzol gordes – vlnené vlákno uviazané slučkou okolo dvoch vlákien osnovy. Pri pohľade na takýto koberec budete ešte dlho spomínať na Vaše dovolenkové zážitky v Turecku.